Aktualności

Strona głównaseparator Aktualności
Relacja ze spaceru geologicznego
18 wrzesnia 2020

Spacer geologiczny w największym z kamieniołomów zapewniających surowiec na potrzeby produkcji cementu w Cementowni „Warta” S.A. odbył się 22 sierpnia 2020r. Był to jeden z najgorętszych dni mijającego lata. Organizatorzy zadbali o komfort uczestników, zapewniając im prowiant i zapas wody, która podczas upału, w pustynnym krajobrazie wnętrza wyrobiska, bardzo się przydała.

Zwiedzanie wyrobiska rozpoczęliśmy z zachowaniem niezbędnych zasad BHP – każdy uczestnik miał na sobie kask, kamizelkę odblaskową, a wtedy, gdy było to niezbędne, także maseczkę. Zachowywaliśmy również bezpieczną odległość od ścian kamieniołomu.

Aby uzyskać wyjaśnienie: „dlaczego geolog lubi kamieniołomy”, uczestnicy musieli zastanowić się nad odpowiedzią na pytanie: czym zajmują się geolodzy, po co im wiedza o skałach, dlaczego kamieniołom powstał w tym właśnie miejscu, jakie skały są w nim wydobywane, w jakich warunkach mogły powstać skały, jak najprościej możemy rozpoznać skałę wapienną i jak interpretujemy jej obecność, czym są i o czym świadczą skamieniałości. Polewając kawałki skał rozcieńczonym kwasem solnym i obserwując gwałtowną reakcję burzenia, stwierdziliśmy, że są to z pewnością wapienie bogate w węglan wapnia.

Na ścianach kamieniołomu mogliśmy zobaczyć, że w złożu występują zarówno wapienie masywne, jak i silnie spękane, wyraźnie dzielące się na płyty. Dostrzegliśmy również jedną nieznacznie poszerzoną szczelinę krasową. Nie udało nam się zaobserwować żadnej większej jaskini, ale jedna maleńka, którą zauważyliśmy dała nam dobry powód do zastanowienia się, dlaczego obiekty, które widzimy, tylko dzięki obecności kamieniołomu mogą być cenne dla geologów.

W trakcie spaceru mieliśmy również możliwość podziwiania pracy niektórych urządzeń wydobywczych. Szczególnie ciekawa była koparka pobierająca urobek spod wody. Swoistą atrakcją była również inna koparka, w której, gdy tylko się do niej zbliżyliśmy, włączył się alarm i jego dźwięk towarzyszył nam przez dłuższą chwilę. Ale nasza uwaga była już wtedy skupiona na czymś innym – każdy z uczestników mógł nieco ubrudzić sobie ręce, poszukując ładnych okazów wapieni, skamieniałości i krzemieni pasiastych. Jednej z osób udało się znaleźć niewielki fragment odcisku amonita, większość natrafiała na małe muszle ramienionogów, za to krzemienie okazały się dość powszechne, a niektóre z nich były naprawdę ładne. Szczególne zainteresowanie młodzieży wzbudziła potężna buła krzemienna. Oczywiście musieliśmy zobaczyć, co może ona kryć i środku. W ruch poszedł młotek i udało się dostać do krzemiennego wnętrza.

Upał z pewnością nieco wszystkich zmęczył, ale aura i tak okazała się łaskawa, bo przecież mogliśmy trafić na ulewę. Wyrobisko opuściliśmy w dobrych humorach. Na zakończenie spaceru zobaczyliśmy halę, w której wydobyte ze złoża wapienie są mielone i przygotowywane do dalszych etapów produkcji.

Mamy nadzieję, że udało nam się zachęcić uczestników spaceru do poznawania budowy geologicznej obszarów znajdujących się w pobliżu naszego zakładu. Liczymy, że nie było to nasze ostatnie spotkanie i wspólnie będziemy eksplorować okolicę, która obfituje w atrakcje geologiczne.

lista aktualności